Об’єкт:
Фотоапарат
В експозиції Музею Спротиву представлений фотоапарат, на який фотокореспондент медіа платформи ВГОРУ Олександр Корняков знімкував у Херсоні мітинги спротиву.
«Було важливо залишитись і фіксувати»
Ця історія – про те, як на стару і майже зламану камеру були зняті світлини, які облетіли увесь світ.
Фотографії мітингів проти російської окупації у Херсоні бачив весь світ. Їх поширювали Reuters, The Times, The Guardian, BBC, тисячі інформагенцій та ЗМІ. Завдяки цим фото світ знав, що Херсон окупований, але не скорений. В цих кадрах закарбовані моменти, в які народжувалася новітня історія Херсона, її герої, її кров і плоть.
Автор фото – Олександр Корняков, фотокореспондент медіаплатформи «Вгору». П’ять з половиною місяців, починаючи з 24 лютого 2022, він провів у Херсоні. З перших днів окупації його колеги наполягали на евакуації. Він і сам думав про виїзд, але…
Олександр говорить:
Що мене зупинило від виїзду? У місті почався спротив. Коли у перший день збирався піти пофотографувати, думав, що як буде людей 500, то й це вже добре. А вийшов на вулицю – скрізь так багато сміливців: із символікою, прапорами, плакатами. Велика-велика кількість людей, яких ніхто не зганяв, не звозив, нічим не заманював. Їх було тисяч 15 щонайменше. Тоді я відчув, що страх зник. Уже не йду, а ледь не біжу, щоб нічого не пропустити, щоб все залишити у кадрі.
Олександр знімав, як під час розгону мітингів людей били, в людей стріляли, затягували у буси. Зброя, техніка, газ, шумові гранати – застосовувався весь арсенал.
Не забуду, як їхній газ я важко викашлював – так боліло, що, здавалося, зсередини розірве.
В ті моменти він не думав, що може постраждати сам, більше хвилювався за техніку. Тому перший мітинг знімкував на мобільний телефон, а наступного дня взяв старий фотоапарат, який було б не так шкода.
Фото: Олександр Корняков/медіаплатформа «Вгору»