Об’єкт:
Троянда з Херсона,
гербарій 2022 року
В експозиції Музею Спротиву представлена троянда з Херсону, зрізана у червні 2022 року.
Трояндові волонтери Херсона
Ця історія – про те, як херсонці доглядали трояндові кущі навіть під час окупації і продовжують дбати про них після звільнення.
Березень 2022 року. Літня жінка на бульварі Мирному обрізає троянди. До неї підходять російські військові, вони насторожені – буквально за квартал на площі Свободи щодня відбуваються мітинги проти окупації. Окупанти питають жінку, що вона робить. Жінка відповідає, що доглядає троянди, їх треба обрізати. І що робить вона це, аби порадувати око херсонців.
Жінку звуть Надія Тимофіївна, їй 87 років, і вона називає себе волонтеркою:
"Я називаю себе трояндова волонтерка в Херсоні. Війна війною, а краса повинна бути в кожному домі, на кожній вулиці, в кожному дворі. Люди йдуть і кажуть: «Тимофіївна, ми бачили ваш труд – дуже гарна площа, уся площа квітне»"!
Іноді Надія Тимофіївна цілує квіти зі словами: «Дякую, моя красуне, що ти розквітла і що радуєш весь Херсон!».
Після звільнення міста будинок Надії Тимофіївни був пошкоджений російською ракетою, проте, коли її за роботою знімали кореспонденти медіа платформи «Вгору», вона не скаржилася на життя, а поділилася своєю мрією. А мріяла Надія Тимофіївна про маленьку пилку та якісний секатор, щоб краще обрізати херсонські троянди.
В Херсоні троянди розквітають в Херсоні навесні і стоять до самих морозів. Вони схожі на самих херсонців – людей, які здатні бачити і створювати красу, але озброєних шипами проти «руського міра».
Після репортажу сталася справжня «секаторно-пилкова лихоманка»: багато хто пообіцяв купити необхідний інструмент для благої справи і рідного міста. Згодом Надія Тимофіївна отримала кілька посилок – там були необхідні їй інструменти. Одна з посилок приїхала аж з Німеччини. Така підтримка херсонців, розкиданих по усьому світу, надихнула подруг-пенсіонерок трояндової волонтерки, тож вони дружно взялися до справи під її керівництвом.
Фото: Олександр Корняков/Вгору