top of page
Pic_25x.jpg

Об’єкт: 

Записка від ЗСУ і плетений килимок

В експозиції Музею Спротиву представлена рятувальна записка, яку скинули з дрона, 
а також вручну сплетені килимки. 

7 місяців ізоляції й порятунок з дрона

Ця історія – про порятунок з затоплених дач і вдячність, зроблену своїми руками. 

Під час окупації 72-х річна Людмила Дмитрівна переїхала в Олешки, щоб допомогти старшій сестрі, якій 91 рік. Влітку вони перебралися на дачу на Дніпрі, недалеко від Антонівського мосту – там можна було не бачити обличчя російських окупантів. 

Коли російські війська відступили з Херсона на лівобережжя, міст був підірваний. Жінки опинилися у «дачній блокаді» без електрики, без можливості виїхати. Харчувалися зі свого городу, Людмила рибалила, а ще телефонували сусіди й казали брати залишки продуктів на їхніх дачах. Жінки прожили в такій ізоляції 7 місяців. А потім росіяни підірвали дамбу Каховської ГЕС. 

Людмила прокинулася від того, що хату почало затоплювати. Жінка швидко накачала гумовий човен, спустила на воду. Забрала документи, кота, півтори години переміщала у човен сестру. Човен прив’язали до дерева шовковиці й чекали, поки вода спаде, проте потік лише ставав бурхливішим.

Людмила розповідає: 


"Потім до нас підлетів дрон. Я не знала чий, а вів все літав над нами… Я йому показую – та кидай вже мені на голову оте, що там прив’язано. Думала, що вибухівка. Дрон загудів, знизився і кинув щось у човен. То була пляшка від шампанського, і в ній записка: «За вами прибуде човен ЗСУ. Чекайте»". 

Дрон підлітав і відлітав, і Людмила погребла у напрямку, який вказував дрон. Поруч пропливав собака, його теж забрали у човен. Через метрів сто жінки побачили моторний човен з військовими. Вони кричали: «Бабушкі, сюди!». 

На той момент дачі вже були повністю у воді, видно було лише дахи. Військові сказали: «Ми зараз перекуримо і рванемо через Дніпро. А ви, бабушкі, моліться».

H24b_06i.jpg
H24b_13i.jpg

Вже у Херсоні, після того, як літні жінки відійшли від стресу, вони вирішили допомагати українським військовим як можуть. Вони купують у секонд-хенді шерстяні светри, розпускають їх на пряжу і в’яжуть теплі шкарпетки. А ще плетуть для військових килимочки для сидіння, які жартома називають «піддупнички». Зв’язали їх майже тисячу штук.

Фото 1: Пані Людмила та її плетені сідушки для військових.

Фото 2: Пані Людмила показує рибальські чоботи, в яких рятувалася від потопу.

Авторка фото: Ксенія Келеберда

bottom of page