Об’єкт:
Пластикове відро дяді Гриші
В експозиції Музею Спротиву представлене пластикове відро, в яке дядя Гриша збирав гроші на допомогу ЗСУ в окупації.
«Виїжджав, як на мінне поле»
Ця історія – про те, як в Херсоні на очах в окупантів дядя Гриша зібрав і передав для ЗСУ понад пів мільйона гривень.
Григорія Янченко знають в Херсоні, в Україні, і навіть за кордоном як дядю Гришу. 77-річний чоловік без ніг на кріслі колісному з 2014 року зібрав для ЗСУ 4 млн гривень і сам регулярно їздив до бійців на передову в Донецьку та Луганську області.
В окупації дядя Гриша продовжував їздити по місту на електричному візку та збирати гроші на ЗСУ. А ще придумав вмикати українську музику, щоб підтримати херсонців:
"Не хотілося вже їздити мовчки і просто збирати кошти. Я взяв колонку, записав на флешку гімн України, Червону калину, патріотичні і українські народні пісні, щоб вони нагадували людям, що Херсон то є Україна. Мої пісні було чутно метрів за 300-400, і я бачив, як люди посміхались, підспівували, у них піднімався настрій".
Часом дядя Гриша навіть свідомо провокував ворога. 3 липня, на свій день народження, він змінив свою фірмову тільняшку на білу вишиванку, а на День Незалежності 24 серпня виїхав у червоно-чорній вишиванці, у кольорах «Правого сектору». І все це – в окупованому місті, де навіть за жовто-блакитну стрічку могли забрати на підвал. Кожного ранку дядя Гриша виїжджав на свій маршрут, як на мінне поле, проте щодня вже до обіду його прозоре відерце було заповнене купюрами.
Всі херсонці розуміли, для кого збирає дядя Гриша. У його відерці опинялися навіть російські рублі, які окупанти видавали пенсіонерам.
Були випадки, колі самі окупанти кидали гроші на ЗСУ – якісь буряти, які не розуміли ні пісень, ні української мови. Просто бачили, що їде інвалід на візку.
Гроші з відерця дядя Гриша надсилав волонтерам у Запоріжжя і на Закарпаття, а вони закуповували і доставляли те, що потрібно бійцям.
Григорій Янченко – Почесний громадянин Херсона, Лицар ордену «Народний Герой України», один із символів нескореного та незламного міста. Люди при зустрічах часто називають його легендою Херсона, але дядя Гриша з цим не згоден:
“Розумієте, я не легенда. Я просто людина, яка переживає і турбується про нашу країну, про Україну. Я роблю ту роботу, яку я повинен робити. Оце і все”.
Херсон, літо 2022. Григорій Янченко в окупації збирає гроші на допомогу ЗСУ. Фото: Олександр Корняков/медіаплатформа "Вгору"
Фото з архіву Світлани Думинської