top of page
Pic_15x.jpg

Об’єкт: 

Слуховий апарат

В експозиції Музею Спротиву представлений слуховий апарат, який вдягала 82-річна жінка, щоб почути українські пісні, які вночі співали її сусіди. Новий слуховий апарат їй привезли медики-волонтери після звільнення Херсона.

Звуки Херсона: українська пісня гучніша за вибухи

Ця історія – про виставку в 20 метрах від російського блокпосту і про картину, яка була порізана на клаптики і відновлена. 

В окупації херсонці навчилися спати під звуки вибухів й розрізняти, звідки летить снаряд, хто стріляє – росіяни чи наші. Коли наші, люди раділи, бо це означало, що про Херсон не забули, що за нього б’ються українські військові. 

Набагато страшнішими за вибухи були інші звуки…

Очільник соціальної служби  Антон Єфанов говорить, що найважчим в окупації був психологічний тиск та ризик арешту:


"Ночували ми з відкритими вікнами, щоб просто почути, чи під’їжджає якась машина. Від вибухів я не просинався, як і мої люди. Ми часто просиналися від невеликого шепоту біля вікна, від тихого шелесту шин, тому що це могло означати, що за тобою приїхали".

Однієї ночі Антон через відкрите вікно почув, як люди у темряві почали співати гімн України та «Червону калину». Світло не вмикали, просто відчиняли вікна, виходили на балкони у своїх багатоповерхівках і співали:


"Зараз, коли я чую гімн, одразу згадую цю ніч, коли окупація, коли повсюди білборди “росія тут навсєгда”, по вулиці їздять їхні патрулі, вони скрізь, і таке відчуття, що не продихнути, а вночі – це вольна воля, можна заспівати гімн, підхопити, і ти не один. Ти навіть не знаєш тих людей, хто це співає, у великому дворі вікна не світяться. І коли весь двір, спочатку один голос, потім хтось приєднується і зрештою співає 15-20 людей – це неймовірно підіймало дух й надавало сил триматися".

318104807_6630372216989249_5162185357610712074_n.jpg

Цей момент єднання і спротиву через пісню переживали і старі, і малі. 82-річна Лідія Степанівна, яка з донькою лишилася в окупованому Херсоні, майже не виходила зі своєї квартири і не вдягала слуховий апарат – щоб не чути вибухів. Одного вечора її донька стояла біля відкритого вікна, і Лідія Степанівна спитала: «Доню, що там?». Донька відповіла, що люди співають. Тоді літня жінка вдягла свій слуховий апарат і теж підійшла до вікна. Почувши «Червону калину», вона заплакала й почала підспівувати. 

Фото: Михайло Кльокта

bottom of page