Об’єкт:
План території лікарні
В експозиції Музею Спротиву представлена вивіска з планом лікарні, пошкоджена внаслідок російського обстрілу.
Лікарня працює
Ця історія – про золоті руки і незламні серця херсонських лікарів.
У перші дні до Херсонської обласної клінічної лікарні привозили українських захисників з лівого берега. 1 березня до лікарні надійшло багато хлопців із херсонської тероборони. Тоді у бузковому парку окупанти впритул розстріляли тероборонівців із БТРів – 18 людей загинули на місці. Тих, хто вижив, виходжували лікарі.
Українських військових медики не лише лікували. Їх переховували, вигадували для них легенди, ховали їхні військові квитки, переписували історії хвороб – вони всі проходили як цивільні з побутовими травмами. Тероборонівців про всяк випадок перевели до гінекології, бо знали, що там росіяни точно їх не шукатимуть.
Усім українським армійцям, якими опікувалися медики лікарні, вдалось покинути окуповане місто.
Коли пізніше до лікарні почали привозити російських військових, до наших медиків приставили озброєних окупантів.
Лікар-хірург Віталій Грудецький в інтерв’ю для «Шпальта медіа»:
"Вони розуміли, як налаштоване населення Херсона. Тоді постійно тривали акції протесту. Тому боялися, що у лікарів буде неадекватна реакція на російських військових. От і спостерігали за нами «зелені чоловічки» з автоматами".
У червні 2022 росіяни почали схиляти керівництво лікарень до співпраці. Наполягали на передачі інформації пацієнтів з електронної бази даних е-Нealth, по якій можна вирахувати військових, учасників АТО. Лікарі відмовлялися – мовляв, немає Інтернету. Лікарі відмовлялися реєструватися як російські спеціалісти, проходити перекваліфікацію в РФ і отримувати заробітню плату по 80-100 тисяч рублів (45-60 тис. грн). Натомість під час окупації херсонські лікарі зробили більше, ніж могли. Майже кожен спеціаліст у лікарні став багатопрофільним.
У січні 2023 року росіяни у лікарню поцілили «Градом».
Лікарня працює.
Фото: Світлана Думинська