Об’єкт:
Cаморобний прапор
В експозиції Музею Спротиву представлений прапорець, зроблений з медичної маски і віскозної ганчірки.
Українські кольори на окупованих вулицях
Ця історія – про те, як херсонці в окупації робили українську символіку буквально з усього.
Перші мітинги проти російської окупації в Херсоні рясніли українськими прапорами. Площа Свободи перетворювалася на людське море, по якому котилися жовто-блакитні хвилі.
13 березня 2022 року херсонці пройшли Ходою Спротиву, тримаючи в руках величезний прапор України – його довжина сягала цілого кварталу. В цей день у 1944 році Херсон було звільнено від фашистських загарбників. Люди скандували: «Русский солдат – фашистський окупант».
Згодом національних кольорів у Херсоні поменшало, адже росіяни за український прапор або навіть жовто-блакитну стрічку на одязі хапали людей просто на вулиці й відправляли на підвал. Щоб врятувати життя, прапори і символіку довелося ховати. Так, херсонка Людмила Старкова 8 місяців окупації ховала прапор під тротуарною плиткою у своєму дворі.
Окупанти шукали організованих партизанів, а секрет був у тому, що рух опору підтримували й звичайні херсонці. Вивісити на вулиці хоча б маленький прапорець означало висловити протест проти окупації й поділитися з іншими своєю вірою в Україну. Купити українську символіку або просто жовту та синю тканину в окупації вже було неможливо, а малювати балончиками може не кожен. Тому херсонці вигадали простий та оригінальний спосіб, як додати собі жовто-блакитних кольорів. Беремо медичну маску, яка лежить вдома з часів ковіду, доповнюємо жовтим віскозним рушничком для прибирання пилу – і буде схоже на прапор. Звісно, ефект був не такий, як від справжнього українського прапора, але дратувати окупантів і підтримувати своїх сусідів у найважчі часи цей винахід допомагав.
Проте жовто-блакитні кольори не зникли зовсім. Активісти руху «Жовта стрічка» малювали балончиками прапори, писали проукраїнські повідомлення, в’язали стрічки. Росіяни їх відстежували, ловили, відправляли в катівні. Проте прапори з’являлися знову і знову, у різних місцях.
Фото: телеграм-канал "Херсон-ТУТ"